Snaige

Snaige. Kuidas saaksingi sind unustada. Punane-punane hobune rohurohelisel karjamaal kõrge sinise taeva all. Jooksmas nii kiiresti, kui jalad võtavad, tervitama üht tüdrukut, kes tuleb, leivatükk pihus ja päitsed üle õla. Leivatükk oli sulle, päitsed mitte. Sinu õlad olid nii haiged, et nii jalutut hobust pole ma eluajal rohkem näinudki. Su minevikust ei tea, millepärast.

Enamasti lebasidki rohus, kui teisele- sõiduhobusele- järele tulin. Vile peale tõstsid pea, hirnahtasid vaikselt, ja veendunud, et su kõrvad polnud sind petnud, ajasid end jalgele. Seda oli pisut koomiline ja ühtaegu jube vaadata. Sest tundus, et kohe-kohe kukud kas ninali või külili. Õlad lebamisest kanged ja paindumatud. Ma kujutan ette, millist valu võisid nad sulle teha. Aga sina ei hoolinud sellest, ei nurisenud ega jätnud tulemata. Tõusid ja tõttasid.

Ja sind nõnda vaadates kiskus süda alati rinnus kokku. Nagu ikka siis, kui selles on ühekorraga õnne ja rõõmu ja natuke kurbust.

Otse sa tulla ei saanud- olid teises koplis ja mulguni jõudmiseks pidid hoopis eemale liikuma. Kiiresti- kiiresti. Umbes mulgu juures kokku saimegi. Kuigi tulla oli meil mõlemal ühepalju. Aga sinu õlad.
(Kui inimene seoks oma jalad pahkluude kohalt köiega lühidalt kinni ja üritaks kiiresti joosta, liiguksid tema jalad samamoodi kui kihutaval Snaigel. Ta kõikus ja vaarus ette ja taha nagu puhuks tugev tuul ning tema oleks vaid ime läbi maapinnal püsiv leheke.)

Miks sa tulid, Snaige.

Ja mind, tänamatut jõmpsikat- oleksin võinud ju lihtsalt sinuni kõndida, sul kaela ümbert kinni võtta ja sosistada: Tere Snaiks, ma tulin. Oleksime võinud vaikselt kuskil puudevilus jalutada, niipalju, kui su õlad võimaldanuks. Ja kui see sulle meeldinuks. Aga mida ma tollal üldse teadsin. Hobustest.

Varem, suve alguses, oli vaja hobused tallist koplisse viia. Igal inimesel paar köitpidi järel.

Snaige jäi ühele sõitmas käivale meesterahvale talutada. Möödusin juhtumisi boksist, kui kuulsin, et „See ei lase ju päitseidki pähe panna“. Läksin lähemale, kiikasin ukse vahelt sisse- See oli tagurdanud tagaseina vastu ja kuna tall oli ühelt poolt laskuva katusega, oli See oma pea kõvasti vastu lage surunud, kõrvad peadligi lingus. Nägi väga sõjakas välja, nagu keegi, kes ei kavatsegi võitluseta naljalt alla anda.
Astusin boksi, sirutasin käe, sain päitsed omale pihku. Kõhn plikanääps, lükkasin suure mehe kõrvale, seisin Snaige ette päitste ninarihm laiali. Sõjaka hobuse pea kukkus tolksti laest alla. Kõrvad ka. Ilusad ja punased ja tähelepanelikud. Tõmbasin pandla kukla taga kinni. Käega üle hobuse kaela. Köieots ootajale.

Ma polnud kunagi näinud, et ta oleks hobuste vastu ülekohtune olnud.

Aga see igapäevane suhkru- või leivatükk.

Või hoopis see süda. Mis kisub rinnus kokku, nagu ikka siis, kui selles on ühekorraga õnne ja rõõmu ja natuke kurbust.